BioLog

BioLog je jedna z možností sběru informací o výskytu druhů živočichů, rostlin, hub a dalších organismů - především v České republice.

Data shromažďuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která je státní institucí. AOPK ČR se zabývá mimo mnohé další i sledováním stavu biotopů a druhů – především za účelem ochrany přírody.

Výzkum rozšíření druhů má v ČR dlouhou tradici a stabilní odborné zázemí. Data o výskytu druhů je možno využívat a prohlížet, ale je také nutno je zadávat a získávat, proto vznikla řada specializovaných databází a jejich aplikačních rozhraní. Jednou ze stále populárnějších cest k datům o druzích je spolupráce s veřejností. V jejích řadách je totiž skryt dříve netušený lidský potenciál. Ostatně české země disponují nadprůměrným počtem amatérských přírodovědců, kteří často nemalou měrou k poznání dané skupiny či daného území přispívají. Právě na tyto uživatele aplikace cílí.

Na odborné hodnotě vzhledem ke svému počtu rostou i údaje o výskytu obecných druhů, s nimiž se lze běžně setkávat ve městě i v přírodě. Vítaným uživatelem BioLogu je tak i zájemce o přírodu, který rozezná i jen několik druhů ze svého okolí.

AOPK ČR se obrátila na naši školu, zda by se do mapování nezapojili také naši žáci. Zájemci si stáhli aplikaci do svých mobilů, pod odborným vedením se naučili vyfotit, lokalizovat a na úložiště AOPK ČR odeslat své fotografie. Teď je již na každém z nich, kolik fotografií pořídí a odešle odborníkům k určení a zmapování. Stali jsme se tak jednou ze dvou škol zapojených do projektu.